13 listopada na Podkarpaciu odbył się VIII, ostatni w tym roku nabór do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej.
Kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma teraz do wyboru 3 rodzaje służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, Dobrowolną Zasadniczą Służbę Wojskową (oraz dodatkowo – dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę).
Jeżeli wybierze Dobrowolną Zasadniczą Służbę Wojskową to:
- przejdzie przez 2 etapy służby – do 28-dni szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz do 11-miesięcy szkolenie specjalistyczne;
- będzie mu przysługiwało wynagrodzenie w okresie szkolenia jak pensja żołnierza zawodowego – 4960 zł, ale także: – prawo do urlopu wypoczynkowego, – możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia), – prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po szkoleniu specjalistycznym – do 11-miesięcy), – pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska);
- na czas służby będzie miał zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie;
- będzie mógł wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia;
- będzie mógł przerwać służbę w dowolnym momencie
800 180 110 to nr INFOLINII Zostań Żołnierzem. Pod tym numerem telefonu kandydat do Wojska Polskiego zapozna się z procedurami i ścieżką powołania na szkolenie podstawowe i specjalistyczne, a także innymi możliwościami szkolenia w Wojsku Polskim.
O szkoleniu oraz korzyściach płynących ze zgłoszenia się do Wojska Polskiego w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej rozmawiamy z ppor. Dawidem Adamczykiem – szefem Sekcji Promocji Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jarosławiu.
Zapraszamy do wysłuchania audycji “W rytmie wydarzeń” z dnia 15 listopada 2023 roku.