6 stycznia w całej Polsce odbywają się Orszaki Trzech Króli. Barwny korowód zorganizowano m.in. w Krośnie. Rozpoczął się on przy Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie Eucharystię sprawował abp Adam Szal.
Msza Święta jest nieodłącznym punktem programu Orszaku Trzech Króli. To właśnie w kościele podczas liturgii wierni pochylają się nad momentem Objawienia Pańskiego. Podobnie było w kościele pw. św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli w Krośnie.
Podczas homilii abp Adam Szal mówił, że uroczystość Objawienia Pańskiego jest jednym z najstarszych świąt związanych z Bożym Narodzeniem.
– Jesteśmy tutaj dzisiaj, aby złożyć dary. Dary najcenniejsze ze swojego serca, którymi są nasza modlitwa, Komunia Święta i łączność z Chrystusem – zaznaczył Metropolita Przemyski.
Jak mówił hierarcha, ważnym symbolem Objawienia Pańskiego jest światło, które pod postaci gwiazdy prowadziło Mędrców w kierunku Betlejem. – Prowadziła ich do miejsca, gdzie urodził się Król. Konsekwencją wędrówki była ich wiara. Znaleźli Jezusa w stajence, oddali pokłon kierowani wiara, że to Dziecko, które przyszło na świat w tak nieoczekiwanym miejscu i momencie, jest Zbawicielem świata.
Abp Szal podkreślił, że chcemy dołączyć do tego orszaku Mędrów, aby zastanowić się czym to wydarzenie jest dla nas. Tym bardziej więc, symbol gwiazdy jest aktualny także dla nas, 2000 lat po Bożym Narodzeniu. – Ta gwiazda ma być dla nas symbolem czegoś, co ma nas doprowadzić do Pana Boga, ma nas doprowadzić do szczęścia, do spotkania z Chrystusem.
Pasterz Archidiecezji Przemyskiej zaprosił wiernych w Krośnie, by światło gwiazdy przepełniało naszą wiarę, która będziemy dzielić się z innymi.
Po zakończonej Mszy Świętej przed Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie uformowano Orszak Trzech Króli, który następnie przemaszerował na miejski rynek. Tam nie zabrakło wspólnego kolędowania, a ważnym punktem stało się ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy strój kolędniczy.
Warto zaznaczyć, że głównym organizatorem Orszaku Trzech Króli w Krośnie były Katolickie Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Podstawowa Księży Michalitów w Krośnie. Ponadto w animację liturgii w kościele włączyli się członkowie Zespołu wokalnego “Wesołe Nutki”, który działa przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie oraz scholi z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polskie w Krośnie-Polance.