Trudno powiedzieć, jak długo trwa historia palenia fajki. W Polsce fajkę palił np. król Jan III Sobieski, a na dworze angielskim królowa Elżbieta I Wielka… Na piętrach Muzeum Dzwonów i Fajek Oddziału Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej czekają na Państwa fajki z niezwykłych zbiorów muzealnych, które koniecznie trzeba zobaczyć.
“Najstarsze niepozorne, lecz cenne ze względów historycznych, są gliniane fajki jednorodne, głównie ze słynnej wytwórni Schlesis Fabrice w Zborowskiem, jak też „lulki”, czyli główki fajek złożonych; są to głównie tzw. „selmeczanki” (inaczej „szczawniczki”), fajki kawiarniane z Kolina koło Pragi oraz „stambułki”, a także wyroby z XIX i pocz. XX wieku określane mianem „galicyjskich”. Największą grupę stanowią artystyczne fajki z sepiolitu, które powstały w większości w XIX wieku na terenie ówczesnej monarchii austro-węgierskiej i w Niemczech. Interesujące są fajki porcelanowe, dekorowane motywami myśliwskimi i portretami pięknych kobiet. Z drewnianych szczególnie cenna jest unikalna główka w kształcie głowy tajemniczego zwierzęcia. Oddzielną grupę stanowią fajki myśliwskie, najczęściej nazywane „hubertówkami”. Interesującym dodatkiem są drobne sprzęty i akcesoria fajczarskie. Atrakcję turystyczną stanowią fajki wodne, czyli nargile.”https://mnzp.pl/stala-wystawa-fajek-wraz-z-ekspozycja-p-t-historia-fajki-przemyskiej/
W kolejnym odcinku audycji “Podkarpackie wędrówki” zapraszamy Państwa do posłuchania o prawdziwej historii fajki, o której opowie dr Urszula Olbromska – komisarz ekspozycji w Muzeum Dzwonów i Fajek Oddziału Narodowego Ziemi Przemyskiej.
Zaprasza
Andrzej Kuca