We wtorek, 7 maja 2024 r., przed południem w kościele Farnym w Leżajsku modlono się w intencji wszystkich mieszkańców miasta oraz nowo wybranych władz jak i miejskich radnych. Natomiast podczas wieczornej Eucharystii w kościele oo. Bernardynów abp Adam Szal przewodniczył Eucharystii z ustanowieniem za zgodą Stolicy Apostolskiej, Matki Bożej Leżajskiej – Patronką Powiatu Leżajskiego.
Przed rozpoczęciem wieczornej modlitwy o. Klaudiusz Baran, kustosz Sanktuarium, gwardian klasztoru i proboszcz bernardyńskiej parafii, odczytał oficjalny akt wydany przez Dykasterię ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. – Kongregacja na mocy uprawnień udzielonych jej przez Papieża Franciszka, po uważnym rozpatrzeniu sprawy, uznając, że wybór i aprobata dokonane zostały według przepisów prawa, przychyla się do próśb i zatwierdza wybór Najświętszej Maryi Panny Leżajskiej na Patronkę u Boga Powiatu Leżajskiego, wraz z wynikającymi stąd wszelkimi uprawnieniami oraz liturgicznymi przywilejami – wybrzmiało w murach leżajskiego sanktuarium.
Z kolei we wstępie do Eucharystii metropolita przemyski zwrócił uwagę, że w historii ludzie w obliczu ważnych i trudnych wyzwań zawsze przyzywali na pomoc święte imiona. – Jezus, Maryja i Józef. Chrystus, nasz Zbawiciel, jedyny Pośrednik. Maryja, jako ta która jest z Jego woli nasza Matką, Królową i Pocieszycielką. I święty Józef, który też tutaj w sanktuarium odbiera cześć – mówił hierarcha. – Dzisiaj przyzywamy te święte imiona dziękując za oficjalne nadanie tytułu Matki Bożej Pocieszenia dla wszystkich mieszkańców powiatu leżajskiego – dodał.
Natomiast w okolicznościowej homilii abp Adam Szal zauważył, że współczesny świat potrzebuje pocieszenia, bo w dobie postępu techniki i pędu za bytem materialnym, często rani się przez różne grzechy i nałogi. – Niespokojne jest nasze serce, jak mówi św. Augustyn, dopóki nie znajdzie źródła prawdziwej pociechy, prawdziwego szczęścia, a tym źródłem jest Pan Bóg – podkreślił kaznodzieja.
Dlatego wszyscy, jako chrześcijanie, w naturalny sposób szukają pomocy, ratunku i pocieszenia. – W jakiś sposób wszyscy jesteśmy smutni, czasami jesteśmy ofiarami różnych nieprawości, cierpimy wskutek nieprawości. Tworzymy się o pokój na świecie, o pokój na Ukrainie, o pokój w naszej Ojczyźnie, o zgodę i ufamy mocno, że Maryja zna nasze potrzeby, że tak jak intuicyjnie odczytała potrzeby weselników w Kanie Galilejskiej, pospieszy nam z pomocą – powiedział abp Szal.
Ale Maryja nie tylko oferuje swoją pomoc, ma także swoje oczekiwania. – Oczekuje od nas, byśmy zachowali wiarę, abyśmy także żyli według wiary i nie poprzestawali na deklaracjach, ale na podejmowaniu życia zgodnego z wiarą. Byśmy także, co jest bardzo ważne w przypadku kultu oddawanego Matce Bożej, byśmy nie utracili nadziei. Byśmy dbali o nasze rodziny, a to wezwanie i prośba jest szczególnie aktualna w tym czasie, kiedy przezywamy dziękczynienie za beatyfikację Rodziny Ulmów – wyliczał kaznodzieja.
Homilię metropolita przemyski zakończył modlitwą. – Matko Pocieszycielko, pocieszaj nas wszystkich i spraw, aby wszyscy zrozumieli, że tajemnica szczęścia znajduje się w dobroci oraz w stałym i wiernym naśladowaniu Twego Syna, Jezusa Chrystusa – powiedział abp Szal.
Wieczorną Eucharystię poprzedziło nabożeństwo majowe połączone z uroczystą procesją z feretronem Matki Bożej Leżajskiej po ogrodach klasztornych.
Radiową relację z uroczystości ustanowienia Matki Bożej Leżajskiej Patronką Powiatu Leżajskiego można było wysłuchać na antenie Radia FARA w środę, 8 maja 2024 r., w programie “W rytmie wydarzeń“.
[nggallery id=3336]