To czas dziękczynienia za plony, ale też wdzięczności Bogu za wszelkie łaski i dar Eucharystii.
W niedzielę, 1 września 2024 r., w Tryńczy odbyły się gminne dożynki, na które przybyły delegacje z wieńcami oraz liczni mieszkańcy okolicznych miejscowości, aby wspólnie się modlić i dziękować za pracę rolników. Tym razem podczas dożynkowego spotkania abp Adam Szal poświęcił nowy ołtarz polowy przy kościele pw. św. Kazimierza w Tryńczy.
Podczas homilii Metropolita Przemyski zwrócił uwagę wiernych, że ziemia, którą z wielkim oddaniem uprawiają rolnicy, jest wielkim skarbem dla całej naszej Ojczyzny. – Dziękujemy, że ta ziemia, ubogacona pracą ludzkich rąk, przynosi dobro. Ojczyzna to skarb, ziemia to skarb – mówił abp Szal.
Kaznodzieja zwrócił tez uwagę na symbolikę, jaką niesie ze sobą chleb. – Jako ludzie potrzebujemy pokarmu dla ciała, ale chleb jest obrazem rzeczywistości duchowej. To nie przypadek, że Chrystus posłużył się chlebem jako narzędziem do ustanowienia sakramentu Eucharystii.
Abp Szal nawiązał też do nowego ołtarza polowego, który powstał z inicjatywy mieszkańców Tryńczy przy kościele pw. św. Kazimierza. Po homilii ołtarz ten został poświęcony, z kolei na zakończenie Mszy Świętej Metropolita Przemyski poświęcił także przyniesione na dożynki wieńce, które każdego roku są ozdobą święta plonów.
Po modlitwie przyszedł jeszcze czas na wspólne spotkanie mieszkańców Gminy Tryńcza. Organizatorzy dożynek przygotowali tradycyjnie część obrzędową związaną z przekazaniem chleba przybyłym gościom i prezentacją wieńców dożynkowych. Ponadto na scenie wystąpiły zespoły ludowe Dolanie i Jagiellanie oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta, a finałem był koncert uwielbienia w wykonaniu Marty Stącel i zabawa taneczna przy akompaniamencie zespołu Metro.