Instytut Pileckiego, Powiat Łańcucki, Miasto Łańcut, Muzeum-Zamek w Łańcucie oraz Muzeum Ulmów w Markowej zapraszają na obchody i piknik historyczny z okazji 85. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz 85. rocznicy Bitwy o Łańcut.
Tegoroczne obchody i piknik historyczny będą mieć charakter rodzinny. Organizatorzy opowiedzą o historii obrony Łańcuta i zaproszą do upamiętnienia bohaterów walk z okresu II wojny światowej.
Organizacja obchodów 85. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz 85. rocznicy Bitwy o Łańcut to efekt trwającej współpracy Instytutu Pileckiego z samorządem terytorialnym, z instytucjami kultury i nauki, a także innymi instytucjami i służbami, które były zaangażowane przy organizacji upamiętnienia Anieli Nizioł w ramach programu „Zawołani po imieniu” w 2023 roku, w Łańcucie.
Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 7 września 2024 r., na terenie Parku Angielskiego w Łańcucie. O jego programie mogliśmy usłyszeć podczas piątkowej audycji “W rytmie wydarzeń” – 6 września 2024 r. Gościem przy radiowym telefonie był Kamil Kopera, historyk Instytutu Pileckiego.
Program pikniku historycznego pt. Dotknąć wojny w Łańcucie – 07.09.2024
- 11:00-12:00 – Uroczysty Apel z okazji 85 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz 85 rocznicy Bitwy o Łańcut odbędzie się przy kwaterze wojskowej na cmentarzu komunalnym w Łańcucie (ul. Ignacego Mościckiego).
W apelu wezmą udział m.in. posłowie oraz senatorowie RP, weterani, Orkiestra Wojska Polskiego, Kompania Honorowa z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Zostanie odczytany apel poległych, a także będzie oddana salwa honorowa dedykowana ich pamięci.
- 12:00-17:00 – Piknik historyczny (Park Angielski) z udziałem: Straży Pożarnej z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie, Policji z Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie, 10. Brygady Kawalerii Pancernej, Koła 10 Pułku Strzelców Konnych, Jednostki Strzeleckiej z Łańcuta, ZHP Łańcuta.
By podkreślić piknikowy i integracyjny klimat wydarzenia, wychowankowie Niepublicznego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łańcucie, przygotują wojskową grochówkę dla wszystkich uczestników. W ramach wydarzenia odbędą się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Na pikniku obecni będą żołnierze Wojsk Ochrony Terytorialnej.
- 15:00-16:30 – Porozmawiajmy o historii – spotkanie ze świadkami historii: podporucznikiem Franciszkiem Batorym (kurierem konspiracyjnych dokumentów podczas okupacji) oraz z podpułkownikiem Stefanem Michalczakiem (żołnierzem Armii Krajowej, obecnie prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rzeszowie).
- 18:00 – Msza Święta – kościół pw. św. Stanisława Biskupa w Łańcucie.
- 19:30 – Kino plenerowe – pokaz produkcji Instytutu Pileckiego pt. A więc wojna (’69 min.) w reżyserii Wojciecha Saramonowicza, Anny Ćwięki i Grzegorza Czerniaka.
Film zrealizowany z wykorzystaniem unikatowych, nie publikowanych wcześniej zdjęć z lat 1935-39 należących do Polskiej Agencji Telegraficznej zestawionych z materiałami niemieckich ekip filmowych z 1939 roku. Narrację filmu prowadzą świadkowie tamtych wydarzeń (między innymi reżyserzy – Jerzy Hoffmann i Janusz Majewski, scenarzysta – Andrzej Mularczyk, kompozytor – Romuald Twardowski), którzy obrazy wojny zapisywali w swojej pamięci jako dzieci i po ośmiu dekadach, dzielą się swoimi wspomnieniami.