Wystawa Etnograficzno – Zabawkarska jest jedną z trzech stałych ekspozycji w Muzeum Ziemi Leżajskiej. Wystawa ma za zadanie promować lokalną wytwórczość i gromadzić eksponaty z nią związane oraz zachować informacje o tradycjach i obyczajach charakterystycznych dla naszej małej Ojczyzny – Ziemi Leżajskiej.
Leżajsk należał do jednego z trzech głównych ośrodków w Polsce pod względem wytwarzania zabawek drewnianych. Obecnie ilość wytwórców w bardzo dużym stopniu zmalała. Spora część z nich nie przekazuje swoich umiejętności kolejnym pokoleniom. Aby uchronić od zapomnienia tradycję wyrobu zabawek drewnianych, muzeum stara się zapoznać dzieci, młodzież i dorosłych z leżajskim rękodziełem.
Eksponaty regionalne z I poł. XX w. tworzą część etnograficzną wystawy. Należą do nich zarówno przedmioty codziennego użytku jak serownica, maślniczki, mątewki, maglownice ręczne, żarna, balie i cebrzyki jak i służące do obróbki lnu i konopi ( kołowrotki, międlice, cierlice, szczotki) do, naprawy uprzęży końskiej (zydel rymarski ), do prac polowych (socha, widły, sierpy).
W ramach kolejnego odcinka audycji “Podkarpackie wędrówki” wspólnie z Panem Romanem Federkiewiczem – pracownikiem Muzeum Ziemi Leżajskiej zapraszamy do wysłuchania radiowej wędrówki do pięknego, barwnego świata dziecięcych zabawek i nie tylko…