– Niech ta świadomość, że Kościół zbudowany jest na fundamencie Apostołów, pomoże nam spojrzeć na ołtarz jako miejsce, w którym realizuje się kościół rozumiany jako budowla, ale także Kościół jako Mistyczne Ciało Chrystusa, Kościół jako Winny Krzew i Kościół, jako miejsce gdzie składana jest Najświętsza Ofiara – powiedział w homilii abp Adam Szal w sobotę, 29 czerwca 2024 r., podczas jubileuszu 300-lecia parafii pw. św. Piotra i Pawła w Kaszycach połączonego z poświęceniem nowego, kamiennego ołtarza.
Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaszycach powstała 14 kwietnia 1724 roku. – Parafia Kaszyce leży w dekanacie Radymno I i należy do takich mniejszych wspólnot, gdzie posługuje tylko jeden ksiądz – mówi ks. Józef Zdeb, proboszcz z Kaszyc. – Wspólnotę parafialną stanowią dwie miejscowości: Kaszyce i Olszynka. Aktualnie parafia około 800 mieszkańców – dodaje kapłan.
Z jubileuszem parafii i odpustem ku czci św. Piotra i Pawła związana była konsekracja ołtarza. – Postanowiliśmy, aby ten nasz jubileusz trzystu lat parafii uczcić wybudowaniem nowego ołtarza z granitu. Opracowaliśmy projekt tego ołtarza, w którym centralne miejsce zajmuje symbol eucharystyczny, a mensę podtrzymują cztery kolumny – podkreśla ks. Zdeb. – Ponadto w ołtarzu zostały na stałe umieszczone relikwie bł. Rodziny Ulmów z Markowej. Przy okazji nasi parafianie ufundowali nowy witraż przedstawiający “Samarytan z Markowej” – dodaje.
Świętowanie jubileuszu parafii połączonego z poświęceniem nowego ołtarza przypadło w uroczystość odpustową ku czci Świętych Apostołów Piotra i Pawła. – Co roku odpust parafialny to wielkie wydarzenie dla mieszkańców Kaszyc i Olszynki, ale także dla mieszkańców sąsiednich miejscowości, którzy przybywają tutaj ze względu na swoje rodziny i krewnych mieszkających na terenie naszej parafii – wyjaśnia proboszcz. – Także od wielu lat trwa ta piękna tradycja, że na odpust gromadzi się w naszym kościele rzesza wiernych – dodaje kapłan.
W homilii podczas Eucharystii odpustowej metropolita przemyski zachęcał do spojrzenia na Kościół oczami Chrystusa. – Chrystus porównał Kościół do krzewu winnego, z którego wyrastają latorośle. On jest krzewem winnym, a my latoroślami. I podobnie jak z żywymi kamieniami, jak z poszczególnymi członkami ludzkiego organizmu: Mistycznego Ciała Chrystusa, tak samo i winna latorośl wtedy przynosi owoce jeśli związana jest z Chrystusem – przypominał hierarcha.
Arcybiskup podkreślił, że Kościół zawsze swoje centrum znajduje na ołtarzu, co w dniu poświęcenia nowego ołtarza jest bardzo wymowne . – To przecież on będzie za chwilę uroczyście konsekrowany, oddany na własność samemu Bogu. Ten ołtarz był przecież obecny, chociaż miał inne znaczenie, w Starym Testamencie, ale zaistniał w sposób szczególny w Wieczerniku. To przy tym stole wtedy Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii, sakrament kapłaństwa, przypomniał przykazanie miłości. To przy tym stole wypowiedział słowa, które są Jego testamentem i wielkim zobowiązaniem: czyńcie to na moją pamiątkę – powiedział kaznodzieja.
– Ten ołtarz z Wieczernika ubogacony przez ołtarz krzyża stał się szczególnym miejscem, gdzie Chrystus stał się i Ofiarnikiem, i Ofiarą, składając siebie samego dla odkupienie naszych win i zbawienie świata – arcybiskup przypomniał misterium odkupienia. – Chrystus dzisiaj będzie też Ofiara i Ofiarnikiem na tym nowopoświęconym ołtarzu – dodał.
Metropolita przemyski zaznaczył, że poświęcając ten ołtarz, przeznaczając go Panu Bogu “trzeba modlić się o to, abyśmy od tego ołtarza odeszli ubogaceni”. – Aby ten ołtarz jednoczył nas wokół tego światła, którym jest Chrystus – prosił kaznodzieja. – Ten ołtarz będzie miejscem, gdzie wnosić się będą nasze modlitwy. Dlatego tak bardzo bogate będzie dzisiaj okadzenie ołtarza i modlitwa przez którą będziemy prosić, żeby te nasze modlitwy wznoszone przy tym ołtarzu wznosiły się do Boga, jak dym kadzidła – arcybiskup wyjaśniał dalej obrzęd poświęcenia. – Ten ołtarz będzie miejscem, gdzie będziemy przyjmować Chrystusa do swojego serca, będziemy starać się o to, aby był piękny nie tylko przez kwiaty, które go przyozdobią, ale przez nasze dobre i święte życie – dodał.
Abp Adam Szal powiedział, że nowy ołtarz jest piękną pamiątką jubileuszu 300- lecia istnienia parafii. – Ale jest także zaproszeniem do tego, aby tutaj każdy z nas czuł się, jak u siebie w domu i by zasiadał przy tym ołtarzu obficie korzystając z tych darów, których nam nie skąpi Chrystus. Szczególnie z daru najcenniejszego, którym jest Jego Ciało i Krew – powiedział metropolita przemyski. – Niech więc ta świadomość, że Kościół zbudowany jest na fundamencie apostołów, pomoże nam spojrzeć na ołtarz jako miejsce w którym realizuje się kościół rozumiany jako budowla, ale także Kościół jako Mistyczne Ciało Chrystusa, Kościół jako winny krzew i Kościół, jako miejsce gdzie składana jest Najświętsza Ofiara. Obyśmy po każdej eucharystycznej ofierze, po każdej modlitwie wyszli bliżsi Pana Boga i drugiego człowieka – dodał.
Po homilii uczestnicy Eucharystii uroczyście wyśpiewali “Wyznanie wiary”, a potem nastąpił obrzęd poświęcenia ołtarza. Rozpoczęło go uroczyste złożenie relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów z Markowej w mensie ołtarzowej, później metropolita przemyski odmówił dedykowaną modlitwę poświęcenia, namaścił ołtarz olejem Krzyżma Świętego i okadził. Następnie parafianie przyozdobili nowy ołtarz obrusem, kwiatami i umieścili na nim świece, które po specjalnej modlitwie zapalił ksiądz proboszcz.
Na zakończenie Eucharystii abp Adam Szal pobłogosławił nowy witraż przedstawiający Błogosławioną Rodzinę Ulmów z Markowej i jubileuszową tablicę, która zawisła na ścianie kościoła w Kaszycach. W tym czasie wierni wysłuchali historii Samarytan z Markowej, a następnie wzięli udział w procesji eucharystycznej dookoła świątyni.
We wtorek, 2 lipca 2024 r., na antenie Radia FARA w programie “W rytmie wydarzeń” można było wysłuchać rozmowy z ks. Józefem Zdebem, proboszczem z Kaszyc i radiowy skrót z uroczystości jubileuszowych.
[nggallery id=3398]