„Audycja kulinarna”
na żywo w piątki o godz. 11:00,
powtórka – z dodatkowym przepisem – w soboty o godz. 13:00
Tel. 16 67 67 000
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi przepisami słuchaczy Radia FARA
podanymi w Audycji kulinarnej w piątek, 2 sierpnia 2024 r.
OCET JABŁKOWY
SKŁADNIKI:
2 kg jabłek
2 l wody
3-4 łyżki cukru na 1 l wody
1 duży 3-l słój
WYKONANIE:
1. Jabłek najlepiej nie myj, ponieważ skórka zawiera naturalne, dzikie drożdże, które ułatwiają fermentację. Pokrój w plastry lub ćwiartki razem z gniazdami nasiennymi, pestkami i skórką. Odrzuć tylko zdrewniałe ogonki. Spady delikatnie umyj, wykrój miejsca obtłuczone i zarobaczone.
2. Zagotuj wodę z cukrem i odstaw do ostudzenia. Ilość cukru zależy od słodyczy jabłek. Jeśli jabłka są bardzo kwaśne, daj 4 łyżki i pamiętaj, bakterie octowe potrzebują cukru, by się rozmnażać.
3. Zalej jabłka przestudzoną wodą. Słój przykryj papierowym ręcznikiem lub bawełnianą ściereczką i zabezpiecz gumką. Gaza się nie nadaje, bo zwabia muszki owocówki. Słój odstaw w ciepłe, ciemne miejsce. Ważne jest, by jabłka znajdowały się pod powierzchnią wody, inaczej pojawi się pleśń, a taki ocet nadaje się do wyrzucenia.
3. Do prawidłowej fermentacji niezbędny jest stały dopływ tlenu, dlatego raz dziennie dość energicznie zamieszaj zawartość słoja. Po 2-3 dniach wokół owoców ukaże się piana. To dobry znak, ta część fermentacji trwa 2-3 tygodnie.
4. Gdy przestanie pojawiać się piana, a owoce lekko zbrązowieją i przestaną wypływać na wierzch i opadną na dno przecedź płyn przez sito do nowego, wyparzonego słoja. Przykryj go teraz gazą, umocuj ją gumką i odstaw w ciemne, ciepłe miejsce. Ten etap trwa od 2-4 tygodni. Na tym etapie nie mieszaj. Na wierzchu utworzy się kożuszek fermentacyjny – w nim są żywe bakterie.
5. Po 2-3 tygodniach możesz zajrzeć do octu. Powinna już utworzyć się “matka” octowa, galaretowata część stała. Ten twór to zbiór bardzo zdrowych bakterii, nie wyrzucaj jej, to octowy skarb, przydatny do tworzenia następnych octów.
6. Ocet zaczyna pachnieć octem, to znak, że produkcja octu się zakończyła. Przelej płyn do czystych butelek. Nie przelewaj do butelki mętnych resztek z dna. Przygotowany ocet ma nieograniczony termin ważności.
W butelce też może utworzyć się “matka” octowa, a na dnie mętne resztki – to nie jest oznaka zepsucia, a raczej dowód, że twój ocet jest doskonały.
“Matkę” octową przechowuj w oddzielnym słoiku, zalaną wodą lub mętnymi resztkami – ułatwi i przyspieszy fermentację.
CIASTO MARCHEWKOWE
SKŁADNIKI:
4 jajka
1 1/3 szklanki cukru
2 szklanki mąki
1 1/4 szklanki oleju rzepakowego
2 1/2 szklanki startej marchewki (tarka jarzynowa)
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 łyżka cynamonu
1 łyżka sproszkowanego imbiru
szczypta soli
WYKONANIE:
Jajka wbić do miski i razem z cukrem ubić na puszysty kogel-mogel. Dodać wymieszane razem: mąkę, proszek do pieczenia, sodę i przyprawy cały czas mieszając. Następnie dodać olej i startą marchewkę. Wszystkie składniki razem dokładnie wymieszać. Ciasto wyłożyć do formy i piec w nagrzanym piekarniku do 200 st. ok. 50 minut. Po upieczeniu można posypać cukrem pudrem.
Podała Edyta
PRZEPISY S. BERNADETTY
PRZEPISY S. JUDYTY
PRZEPISY S. KINGI
PRZEPISY MARTY Z PRAŁKOWIEC (niskowęglowodanowe)
Przepisy według kategorii:
Alfabetyczna lista przepisów